Pytania techniczne
Twój komputer najprawdopodobniej nie odczytuje formatu, w jakim zapisany jest plik. Najpopularniejsze formaty to: mp3, RealAudio (RealVideo), QuickTime, WMV (Windows Media Video). Zainstaluj odpowiedni program do odtwarzania pliku. Takiej operacji wymaga każdy z powyższych formatów, oprócz WMV.
Tzw. nakładanie się na siebie sieci jest powszechnie występującym problemem, który dotyka głównie mieszkańców budynków wielorodzinnych. Każde Wi-Fi działa na swoim kanale, dlatego warto sprawdzić, który kanał jest najmniej „okupowany”, by zapewnić sobie możliwość swobodnego surfowania po sieci bez zakłóceń.
Jeśli korzystasz z udostępnionego przez PROMAX modemu CISCO, informacje, jak to zrobić, znajdziesz w instrukcji.
Jeśli masz inny router:
- Najpierw sprawdź, które kanały są zajęte, a które wolne i wybierz właściwy. Pomoże Ci w tym darmowa aplikacja – udostępniana przez producenta Twojego routera lub ogólnodostępna jak np. Wi-Fi Analyzer.
- Przeprowadź zmianę kanału z pozycji konfiguracji routera – pomoże Ci w tym instrukcja obsługi.
Może wystąpić sytuacja, że liczba dostępnych sieci znacznie przewyższa liczbę możliwych do wyboru kanałów – rozwiązaniem będzie (na ten moment, bo liczba takich urządzeń jest jeszcze stosunkowo niewielka) zakup routera dwuzakresowego. Taki sprzęt działa na większych częstotliwościach, czyli 5 GHz – ma mniejszy zasięg, lecz jest odporny na zakłócenia (ze strony innych sieci, ale także małego sprzętu agd). Pamiętaj jednak, że starsze urządzenia (telefony, laptopy) nie obsługują wyższej częstotliwości – router ma wówczas możliwość obsługiwania niższej częstotoliwości 2,4 GHz, ale problem z nakładaniem sieci nadal będzie występował.
Rozwiązaniem problemu może być repeater – małe urządzenie wpinane do gniazdka wzmacniające sygnał. Skuteczność tego rozwiązania zależy od parametrów zakupionego urządzenia, ale przyjmuje się że w ten sposób można zwiększyć zasięg swojej sieci nawet o 50%.
Aby w pełni korzystać z jego walorów, warto postawić na repeater uznanej marki i zwrócić uwagę na:
- antenę z jak największym zyskiem energetycznym – im więcej anten, tym lepiej;
- pasmo, na którym funkcjonuje urządzenie – najlepiej działające w ramach tzw. trybu Dual Band;
- szybkość transmisji, najlepiej, gdy urządzenie obsługuje możliwie najwięcej standardów sieciowych (802.11 b/g/n/ac).
To gałąź urządzeń sieciowych. Plusem tej technologii jest to, że wykorzystuje ona istniejącą już instalację elektryczną i nie ma konieczności wprowadzania jakichkolwiek zmian. W jednym gniazdku podłączamy urządzenie bezpośrednio podpięte do modemu, w drugim gniazdku – odbiornik. Konfiguracja jest bardzo prosta i zazwyczaj sprowadza się do sparowania urządzeń poprzez wciśnięcie odpowiedniego przycisku
Adaptery potrafią przesyłać sygnał na odległość nawet do 300 m z prędkością dochodzącą do 500 Mb/s (kluczowym czynnikiem wpływającym na ostateczne parametry jest jakość wykorzystywanej sieci elektrycznej). Przewagi nad Wi-Fi to lepsza stabilność i odporność na zakłócenia. Jeśli natomiast potrzebujemy skorzystać również z sieci bezprzewodowej nic nie stoi na przeszkodzie – wystarczy zakupić adapter PowerLine Ethernet udostępniający dodatkowo sygnał Wi-Fi.
Możesz wybrać modem z funkcją Wi-Fi. Jeśli korzystasz z internetu światłowodowego, urządzenia GPON mają już wbudowany modem.
Jeśli chcesz zakupić router samodzielnie, zwróć uwagę na:
- port WAN z wtykiem RJ-45 (xDSL) – tylko taki zadziała z siecią PROMAX,
- dwuzakresowość, by sprzęt pracował zarówno w zakresie częstotliwości 2,4 GHz, jak i 5 GHz,
- standard 802.11ac, pozwalający uzyskać wysoką prędkość (taki standard musi być zarówno po stronie routera, jak i po stronie urządzenia abonenckiego, czyli telefonu lub komputera),
- szyfrowanie WPA2, które zapewnia wyższy poziom bezpieczeństwa niż metoda WEP.
Prędkość, na którą decydujesz się, wybierając pakiet internetowy i jaką Ci zapewniamy, mierzymy „po kablu”. Tę prędkość możemy Ci zagwarantować, bo tylko ona jest zależna od nas. Prędkość uzyskiwana przez Wi-Fi jest natomiast podatna na wiele czynników niezależnych od operatora. Ściany, stropy, odległość od routera czy nawet liczba urządzeń jednocześnie pobierających dane mogą wydatnie spowolnić transmisję.
Poza konfiguracją WiFi na paśmie 5GHz (tej opcji nie posiada) dotyczy również modelu HR640RW.
Instrukcja – konfiguracja bezprzewodowego punktu dostępowego DASAN
Poza konfiguracją WiFi na paśmie 5GHz (tej opcji nie posiada) dotyczy również modelu HR660RM.
Instrukcja – konfiguracja bezprzewodowego punktu dostępowego DASAN
Najlepiej użyć do tego speedtestu. Aby przejść na stronę testu, kliknij tutaj.
Skorzystaj z poniższego formularza, podaj swój numer telefonu.
Nasi konsultanci skontaktują się z Tobą i odpowiedzą na pytania dotyczące oferty.